Výroba ručních granátů v ČR jde podle harmonogramu. Generál Řehka: „Požadujeme přesně tento typ granátu“

Výroba ručních granátů v ČR jde podle harmonogramu. Generál Řehka: „Požadujeme přesně tento typ granátu“

Autor fotografie: redakce|Popisek: Těla střepinových granátů SplHGr 85

Výbor pro obranu se na své 37. schůzi v úterý 26. února zabýval zakázkou na ruční granáty. Výroba komponent v České republice již běží naplno a AČR má první dodávku obdržet do konce srpna. Podle generála Řehky je s granátem armáda zcela spokojena a přezbrojovat na jiný typ po pěti letech užívání nechce – doplňuje zásoby zavedené a osvědčené munice. Podíl domácího průmyslu výrazně překročí ve smlouvě požadovaných 50 %.

První náměstek ministryně obrany František Šulc na úvod poslancům řekl, že rámcová smlouva uzavřená 17. února 2023 má platnost do 15. října 2027 a celkovou hodnotu 500 milionů korun vč. DPH. Objednáno dosud bylo 281 250 kusů ručních granátů v hodnotě 342,5 milionu korun vč. DPH, přičemž dodávka prvních 50 tisíc kusů má proběhnout do 31. srpna 2024. Dodavatelem je společnost Colt CZ Defence Solutions ze skupiny Colt CZ Group a zakázka navazuje na akvizici z roku 2017, kdy byly granáty (střepinový/obranný SplGHr 85 a útočný OffHGr 85) vybrány v soutěži a do AČR v roce 2018 zavedeny, a dodávány společností Česká zbrojovka, dceřinou společností Colt CZ. V této navazující zakázce požadovalo podle náměstka Šulce MO minimálně 50% podíl výroby granátů v České republice: „Lokalizace bude vyšší, až 60 %,“ uzavřel.

Generál Řehka: AČR jednoznačně požadovala tento typ granátů

„Jednoznačně jsme jako armáda požadovali, aby se jednalo o tento konkrétní typ granátů a trvali jsme na tom z toho důvodu, že ten granát je zavedený, nějaké roky používaný, jsou k tomu zpracované veškeré metodiky, zpracované manuály. To je důležité: my nemůžeme měnit typ granátů, už kvůli bezpečnosti, každý rok nebo každých pár roků, a proto jak z hlediska těch standardů, spokojenosti s tím typem granátu, tak z hlediska zavedení je to už standardní granát pro Armádu České republiky, takže my jsme trvali na tom, aby se jednalo o tento konkrétní typ,“ potvrdil generál Řehka informace, které byly poslancům sděleny před podpisem smlouvy na 19. schůzi 22. listopadu 2022.

Součást kompletační linky granátů, Rheinmetall Arges

Ministryně obrany Jana Černochová tehdy uvedla, že AČR má aktuálně jen 16 % stanovených zásob této munice, a v roce 2021 vznesla požadavek na její doplnění – současně s požadavkem na co nejvyšší převedení výroby do České republiky. Zpravodajem bodu na 37. schůzi byl místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO), který již v únoru letošního roku na svém twitterovém účtu uvedl, že dodávka granátů měla proběhnout již v roce 2023 a že v České republice dosud nejsou stroje na jejich výrobu. Ve své zpravodajské zprávě řekl, že termíny dodání nekorespondují s podepsanou smlouvou, že dodavatel nemá podle své výroční zprávy za rok 2021 výrobní kapacity, že zapalovač granátů bude dodavatel dovážet z Německa.

Vrchní ředitel Koudelka: Jediným výrobcem požadovaného granátu je v ČR Colt CZ Defence Solutions

Smlouva byla ovšem uzavřena až v únoru 2023 a termín první objednávky armády je 31. srpna 2024. Termíny tedy se smlouvou korespondují. Redakce Security Magazínu nedávno navštívila výrobní prostory Colt CZ Defence Solutions. Výrobní linky na výrobu těla a obalu a dalších komponent granátů jsou plně v provozu a komponenty pro první objednávky AČR jsou již vyrobené, což se týká také zmíněných detonátorů z produkce rakouské společnosti Rheinmetall Waffe Munition Arges GmbH; kompletaci granátů bude provádět ve Vrběticích VTÚ, stroje v současné době procházejí certifikací a podle ředitele společnosti Petra Vávry budou k dispozici v souladu s harmonogramem zakázky tak, aby byla první armádní objednávka bez problémů realizována.

V otevřené obecné rozpravě zajímala poslance Karla Krejzu (ODS) geneze celé zakázky a místopředsedu výboru Jana Hofmanna míra a způsob zapojení českého průmyslu do zakázky. Vrchní ředitel Sekce vyzbrojování a akvizici Lubor Koudelka odpověděl, že Colt CZ (tehdy CZG – Česká zbrojovka Group) v roce 2017 předložil v rámci soutěže nejlepší nabídku (soutěžily tehdy čtyři české společnosti, MPI Group, Česká zbrojovka, STV Group a D-Technik, a s nejnižší cenou uspěla společnost Česká zbrojovka, dceřiná společnost dnešní Colt CZ Group). Granát, který je ve výzbroji řady dalších zemí NATO, byl úspěšně zaveden do výzbroje AČR, a Colt CZ Defence Solutions je jedinou společností, která jej dnes může armádě dodat a transferuje jeho výrobu v souladu s požadavky do České republiky. Ředitel Koudelka dodal, že nemá pochybnosti o formálních náležitostech zadání s tím, že byl potvrzen bezpečnostní zájem ČR.

37. schůze výboru pro obranu

Vrchní ředitel Koudelka v odpovědi poslanci Hofmannovi uvedl, že podíl českého průmyslu, který má podle smlouvy tvořit nejméně 50 %, je jasně definovaný a zahrnuje plnění granátu trhavinou, kompletaci hlavy zapalovače s detonátorem, odpovídající výstupní kontrolu, kompletaci granátu a kompletní výstupní kontrolu, výrobu těla granátu, střepinové vložky a výrobu účinné trhaviny. Výrobu detonátoru v České republice armáda nepožadovala z důvodů ohrožení termínů dodávek v důsledku transferu výrobní technologie. „Pro mě jako pro zadavatele výroby granátů je důležitý termín 31. srpna, kdy mají být dodány první granáty na základě první výzvy,“ doplnil. Podle dodavatele pak má skutečný podíl domácího průmyslu překročit dokonce 60 %.

Generál Řehka: Neumím si představit, že budeme typ granátu po pěti letech měnit

Generál Řehka uvedl, že souhlasí s poslancem Růžičkou v tom, že zavedením určitého typu granátu neznamená, že tento typ bude armáda používat „na věky“ a nevystaví se tzv. vendor locku (závislosti na jediném dodavateli). „Ale pokud mám granát jako základní výzbroj jednotlivce, ten granát plní všechny standardy, zároveň byl zaveden v roce 2018, a to zavedení granátu zahrnuje vytvoření uceleného systému výcviku, výcvikové dokumentace, taktických postupů, nastavení udržitelnosti životního cyklu, včetně testování munice, a dalších věcí, tak si neumím představit, že po pěti letech tohle budeme měnit, pokud tam není nějaký závažný důvod. Ten taky ovšem nebyl.“

Místopředsedu Růžičku dále zajímal podíl Vojenského technického ústavu na zakázce, přičemž uvedl, že státní podnik má podle informací, které obdržel od nejmenovaných zaměstnanců podniku, získat na jednom granátu jen 20 Kč, a dal to do souvislosti s náklady na rekonstrukci objektu VTÚ ve Vrběticích (uvedl částku 20 milionů), kde bude probíhat kompletace granátů, a požádal zástupce rezortu o potvrzení nebo vyvrácení této informace. Vrchní ředitelka pro řízení Sekce majetkové Marta Kopecká odpověděla, že rekonstrukce objektu byla dokončena v březnu 2021 v hodnotě 30 milionů Kč, kdy ještě ale zakázka na výrobu granátů nebyla aktuální, nijak s ní nesouvisí, nijak ji nepodmiňuje a výroba munice zde probíhala již před zakázkou na ruční granáty. Jejich kompletace zde bude představovat pouhých 18 % produkce VTÚ. Uvedla také, že informace o 20 Kč za granát pro VTÚ je nesprávná, a že odpovídající částka je 50 Kč.

Ryze česká konkurence?

Na výboru také opakovaně zaznělo, že v České republice existuje výrobce, který dokáže vyrobit ruční granát požadovaných parametrů vlastními prostředky, tedy se 100% českým podílem. Má jím být zmíněná společnost Zeveta Bojkovice, která se však soutěže v roce 2017 nezúčastnila. Podle dostupných informací její ruční granát nemá dosud potřebné vojskové zkoušky a není v žádné armádě NATO do výzbroje zaveden.

Obrátili jsme se na Zevetu s dotazem, zda vyrábí ruční granát, který má certifikaci NATO (STANAG), prošel vojskovými zkouškami a je zavedený v armádách NATO, a pokud ano, ve kterých armádách. Společnost Zeveta Ammunition a.s. v odpovědi uvedla, že vojenskou munici vyváží do celého světa včetně armád NATO a v souladu se standardy STANAG, ale nepotvrdila, že by její ruční granáty měly požadovanou certifikaci: Nabízíme několik variant ručních granátů, které splňují požadavky Armády ČR. AČR je o našem řešení detailně informována. Společnost se přímé odpovědi na otázku, zda její granáty jsou certifikovány a prošly vojenskými zkouškami, vyhnula. Protože ale AČR o produktech Zeveta Ammunition ví, a přesto explicitně potvrzuje, že preferuje granát SplHGr 85, je debata o zapojení společnosti Zeveta do zakázky bezpředmětná.

Výbor pro obranu vzal po skončené obecné rozpravě informaci o zakázce na ruční granáty na vědomí.

Zdroj: 37. schůze výboru pro obranu

Více Zde