533. Prapor

533. prapor bezpilotních systémů

Bezpilotní systémy jsou jedním z důležitých prostředků podpory velitelů a jejich štábů při plánování, koordinaci a provádění bojových i nebojových operací. Své uplatnění nachází především u průzkumu prostorů a objektů nepřítele v hloubce jeho bojové sestavy nebo v prostorech silně bráněných protivzdušnou obranou nepřítele. Jednou z hlavních výhod je v krátkých časových lhůtách ověřit informace získané jinými silami a prostředky průzkumu. Primárně jsou tak předurčeny pro podporu jednotek 4. BÚU a 7. BÚU.

533. prapor

Speciální prostějovská jednotka, která má na starosti bezpilotní prostředky, vznikla letos v lednu. „Jednotka se buduje, v roce 2025 má být hotova a v té době má mít zhruba 300 vojáků,“ doplnil Pejšek. Bojový prapor a čestný název propůjčuje prezident.

Nový prapor zaměřený na bezpilotní systémy v Prostějově vznikl k 1. lednu na základech tamní roty, která se do konce roku 2019 této činnosti věnovala jako součást zdejšího 102. průzkumného praporu. Plných operačních schopností by měl dosáhnout v lednu 2025.

Raven RQ-11B

Raven RQ-11B

K dispozici má i několik menších dronů, například Raven RQ-11B. „Do budoucna chceme mít nejen průzkumné drony, ale i jako jiné armády mít drony, které by v případě potřeby mohly nést i výzbroj, tedy by mohly být použity i k boji,“ uvedl Pejšek.

Afgánistán

V Iráku a v Afghánistánu tyto stroje ve službách amerických jednotek už nalétaly celkem přes 150 tisíc hodin. Letouny s kevlarovým pláštěm mají autonomní nebo manuální ovládání. Citlivé optické přístroje přenášejí ve dne i v noci obraz v reálném čase.

Jednoduchost

Pohání je velmi tichý elektromotor, mají zabudovanou GPS navigaci a jsou vybaveny laserovým značkovačem, který umožňuje navádět letouny na cíle ke zničení. Při ztrátě spojení se letoun automaticky vrací na startovací bod nebo na místo, kde byl naposledy silný signál nebo na konkrétně předem zvolené místo. Mezi hlavní výhody stroje Raven patří způsob jeho startu – pouhým vyhozením z ruky.