Bojový prapor

BOJOVÝ PRAPOR 53. PLUKU PRŮZKUMU A ELEKTRONICKÉHO BOJE

Bojový prapor byl 53. brigádě pasivních systémů a elektronického boje propůjčen prezidentem České republiky při příležitosti 64. výročí ukončení II. světové války v Evropě, na návrh ministryně obrany a podle ustanovení § 5 písm. d) zákona 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

Propůjčení bojového praporu bylo zveřejněno v rozkaze Prezidenta republiky č. 1 ze dne 21. dubna 2009.

Bojový prapor předal veliteli 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje plukovníkovi gšt. Petru Milčickému dne 29. dubna 2009 v 12:54 hodin, při příležitosti znovuotevření Památníku obětí II. světové války v Hrabyni zástupce Náčelníka Generálního štábu – Náčelník štábu generálmajor Josef Bečvář.

VZNIK A POPIS BOJOVÉHO PRAPORU

Bojový prapor má rozměr 100 x 100 cm. Na čelní straně je na tmavě zeleném podkladě, jenž symbolizuje jednotky průzkumu AČR, umístěn znak velitelství 53. brigády průzkumu a elektronického boje. Z levé strany od znaku velitelství je umístěn znak města České Budějovice, místa dislokace posádky v době vzniku 532. praporu elektronického boje, a velitelství 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje. Nad znakem velitelství 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje je umístěn nápis „53. BRIGÁDA“, a ve spodní části bojového praporu ve dvou řádcích je vyšito „PASIVNÍCH SYSTÉMŮ A ELEKTRONICKÉHO BOJE“. Nápisy jsou vyšity zlatou nití. Na rubové straně bojového praporu je vyobrazen velký státní znak České republiky.

Lícová strana bojového praporu

Rubová strana bojového praporu

STUHY

kterými byl bojový prapor 53. brigády průzkumu a elektronického boje dekorován:

  1. 10. 2006 GENERÁLA HELIODORA PÍKY, udělil prezident republiky a dekoroval armádní generál Pavel Štefka na Horním náměstí v Opavě;
  2. 10. 2006 ČESKOSLOVENSKÁ OBEC LEGIONÁŘSKÁ, udělil předseda Československé obce legionářské jednoty Opava a dekoroval válečný veterán plukovník v.v. Andrej Koba na Horním náměstí v Opavě;
  3. 11. 2014 PREZIDENTSKÁ, udělil prezident republiky a dekoroval prezident republiky Miloš Zeman v Jaselských kasárna v Opavě při příležitosti návštěvy Moravskoslezského kraje.
53. Pluk | Průzkumu a elektronického boje (unofficial)